Кредити на нерухомість в гривні не видаються.
Лідери українського іпотечного ринку, УкрСіббанк, Райффайзен Банк Аваль і Укрсоцбанк, призупинили видачу кредитів у гривні на купівлю житла. На початок цього року на їхню частку припадало 45,6% від усіх виданих іпотечних кредитів.
Проте, взяти гривневий кредит на купівлю житла можна. Правда, банки, які готові його надати, встановили захмарні відсотки: у Приватбанку іпотечні кредити в гривні під 22,9% річних, в Унікредит Банку — під 25%, у банку ‘Фінанси і Кредит’ — 19,2%, ОТП Банку — 18,2% річних.
Припинення кредитування у самих банках пояснюють по-різному. «З огляду на, що НБУ посилив резервні вимоги до банків, які видають довгострокові кредити, банк з метою економії витрат продовжує кредитувати тільки в іноземній валюті», — говорить голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук.
В Укрсіббанку розповіли, що видавати іпотечні позики у гривні менш ніж під 25% річних вони не зможуть, тому керівництво банку і вирішило тимчасово припинити кредитування.
Аналогічне пояснення дали і в Укрсоцбанку. «На ринку криза ліквідності. І, щоб не підвищувати ставки по іпотечних кредитах у гривні, було ухвалене рішення тимчасово не кредитувати’, — повідомили в колл-центрі банку.
З початку року НБУ і уряд у боротьбі з інфляцією стерилізували близько 15 мільярдів гривень, що призвело до значного утиску ліквідності у банківській системі та економіці в цілому. У результаті, на ринку не лише утворився дефіцит гривні, але й помінялися пріоритети банкірів.
На думку експертів, найближчим часом ситуація кардинально не поміняється. «Гривні немає і найближчим часом не буде», — сказав голова правління Укрсоцбанка Борис Тимонькін.
І додав, що все свідчить про те, що на додаткове джерело гривневих ресурсів розраховувати не варто: НБУ додатково запроваджує обов’язкове резервування гривні по зовнішніх запозиченнях, а казначейство для боротьби з інфляцією продовжить стримувати видатки.
Жанна Гаращук
garaschukrynok.biz