В організації Голодомору звинувачуються Косіор, Постишев, Чубар.
СБУ планує до кінця року передати справу про організацію Голодомору в Україні до суду
Служба безпеки України в рамках кримінальної справи за фактом вчинення геноциду в Україні в 1932-1933 рр. має намір до кінця року передати до суду матеріали зі звинуваченням ряду колишніх керівник УРСР в організації геноциду — Голодомору.
Як заявив в ефірі «5 каналу» в четвер ввечері голова СБУ Валентин Наливайченко, слідчі, які ведуть справу, дозволили назвати серед імен обвинувачуваних зокрема обіймав на той момент пост генсека КП (б) У Станіслава Косіора, спрямованого з Росії в Харківську область на партроботу Павла Постишева, а також керівника українського уряду (голову Раднаркому) Власа Чубаря.
«Ми завершуємо (справу), замовили судово-медичні, науково-демографічні експертизи, і вся робота по 17 областях зведена в 253 томи. І за наявності всіх експертиз до кінця року є всі правові підстави зробити процесуальний висновок і передавати справу до суду», — розповів він.
За словами Наливайченка, в справі фігурують 1730 свідків і жертв, вказується 735 населених пунктів, жителі яких були знищені голодом, знайдено 857 місць масових поховань в результаті геноциду.
«Справа буде передана до суду і в судовому слідстві будуть дорозслідувана», — сказав глава СБУ, уточнивши що справу направлять до Апеляційного суду Києва.
«Це означає, що у висновку, шляхом досудового слідства, будуть встановлені організатори злочину геноциду-Голодомору», — зазначив голова СБУ.
«Вина обвинувачених у злочинах проти людства повинна бути доведена судом. Вони мають бути засуджені, а отже, позбавлені будь-яких привілеїв, має бути визначено їх правдиве місце в історії», — сказав Наливайченко.
На питання про те, що в Кримінально-процесуальному кодексі України є норма, яка не дозволяє виносити вирок щодо померлої людини, глава СБУ зазначив, що в Україні може використовуватися прецедент, коли злочини проти людяності не мають терміну давності.
Наливайченко зазначив, що робота велася в 25 областях України, але факти геноциду були виявлені в 17-ти.
Глава СБУ повідомив, що про розслідування справи в середу було повідомлено президенту. За його словами, в 17 областях злочину будуть дорозслідувані щодо визначення виконавців і керівників каральних органів на місцях, а матеріали будуть передані в місцеві суди.
Крім того, на думку глави СБУ, матеріали цього розслідування підтвердили необхідність створення в Україні у складі Верховного суду спеціальної палати, «яка б розслідувала злочини проти людства — злочину геноциду». Також він заявив, що кримінальна справа щодо Голодомору буде розсекречена.
Наливайченко нагадав, що матеріали слідства вказують на цілеспрямоване знищення голодом жителів України, а також населених українцями регіонів Росії. Саме тому Київ звертався до Москви з проханням розсекретити матеріали архівів РФ.
За словами голови СБУ, російський ФСБ поінформував, що запит СБУ передано до Генпрокуратури РФ. «І тепер ми дуже чекаємо правдивої відповіді цього правоохоронного органу РФ», — сказав він, додавши, що Україна чекає не документів радянської пропаганди, а «таємних вказівок, правдивої статистики, даних про режим «чорних дошок».