Нерухомість – найризикованіша сфера інвестицій в Україні.
Протягом останніх 2 місяців найбільш ризикованими інвестиціями в Україні стали нерухомість, земля, будівництво, банки, реклама, ЗМІ, туризм, тваринництво, меблі і деревообробка.
Нерухомість
Криза ринку нерухомості вже настала. Тут питання не у зменшенні цін, а в самому факті відсутності продажів кінцевому споживачу, що призвело до затоварення ринку і зупинки робіт з виробництва товарів. Сьогодні практично неможливо визначити рівень, до якого можуть упасти ціни в довгостроковій перспективі. Але те, що вони не будуть рости – факт, який не потребує доказів.
Земля
Ринок землі, як і ринок, нерухомості перейшов у стадію затяжної кризи. Відсутність продажів на ринку нерухомості визначає відсутність попиту на земельні ділянки. Фактично, земля, що стала великою «фінансовою пірамідою» всенародного масштабу сьогодні просто падає. Відсутність кінцевого споживача у вибудованому раніше ланцюжку посередників валить всю систему ринку як такого. Якщо врахувати, що сьогодні майже весь ринок сконцентрований у руках посередників, то вони саме і виявилися кінцевими споживачами такого товару. Купівля землі з метою довгострокової інвестиції вже навіть не розглядається.
Будівництво
Будівництво стабільно йде слідом за ринком нерухомості, переживаючи всі негативні явища, властиві останньому. Падіння обсягів виробництва, що почалося в 2007 році переростає в стабільну кризу всієї системи, що не може забезпечити завантаження наявних потужностей. Як наслідок — зниження рентабельності, доходів населення, зайнятого в цій галузі, і скорочення робочих місць.
Будматеріали
Слідом за нерухомістю й будівництвом сфера виробництва й дистрибуції будматеріалів вступає в період кризи. Оскільки підтримувати нормальну рентабельність без великих поставок тільки за рахунок роздрібних продажів практично неможливо, бізнес у сфері будматеріалів буде змушений згортати певні виробничі напрямки і скорочувати персонал, що миттєво відіб’ється на купівельній спроможності населення.
Банки
Інвестиції в банківську сферу стають одними із найризикованіших варіантів капіталовкладень. Існуюча криза ліквідності фінансової системи країни зводить нанівець будь-які спроби регулювальних органів налагодити ефективну систему обігу фінансових коштів. Найбільше сьогодні страждають комерційні банки середнього рівня, які відчувають нестачу у припливі депозитних і інвестиційних коштів, також зросла кількість проблемних позик. У такій ситуації варто очікувати хвилю банкрутств або взаємних поглинань дрібних банків, які не мають достатніх ресурсів для антикризових заходів.
Реклама
Рекламний ринок продовжує відчувати наслідки перенасичення. Погіршення економічної ситуації в цілому по країні змушує основних виробників і замовників переглядати рекламні бюджети і типи популяризації своїх товарів, що відповідно, погіршує положення рекламного бізнесу як такого. За останні місяці популярнішими стали саме нестандартні методи реклами і просування товарів та послуг.
ЗМІ
Ринок засобів масової інформації також перебуває в дуже непростій ситуації. Нові гравці приходять ненадовго і не можуть надійно закріпитися на ринку, а тим більше відвоювати значну частку і довго її утримувати. Мінливість інформаційного середовища легко провокує проблеми в інформаційному бізнесі і не дає приводу для оптимізму, оскільки основне джерело доходу ЗМІ — це реклама, яка переживає далеко не кращі часи.
Туризм
Сфера туризму несе все більші втрати. І головним фактором, що впливає на дану галузь є саме не внутрішні проблеми, а загальноекономічна ситуація в країні. Висока інфляція і невстигаючі за такими темпами росту цін прибутки населення змушують більшість потенційних клієнтів відмовлятися від відпочинку.
Тваринництво
Сфера тваринництва знову входить у стадію спаду. Це пояснюється постійним підвищенням цін на корми та енергоносії, що пропорційно збільшує собівартість виробництва продукції. З огляду на високий рівень інфляції цього року і зниження реальних доходів населення, більша частина споживачів схильні переглядати свій споживчий кошик природно не на користь продукції тваринництва.
Меблі й деревообробка
Ця галузь уперше виходять у десятку ризику. Пояснюється це багатьма причинами, але основні криються у наявності явної кризи в галузях будівництва і нерухомості, які довгий час були «локомотивами» розвитку економіки і підтягували за собою суміжні галузі. На хвилі колишнього бурхливого росту галузь меблів і деревообробки почала дуже активний розвиток, дійшовши сьогодні до крапки перенасичення ринку всіма можливими товарами своєї виробничої групи.